Yiyerek Güzelleşin

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Maske yerine mango, peeling yerine papaya, merhem yerine soya... Şaşırdınız mı? Yoksa siz hâlâ güzel bir cilt için kozmetik ürün mü kullanıyorsunuz...

Küçük meyveler - en iyi kırışıklık savaşçıları

Yabanmersini, böğürtlen, ahududu, çilek gibi küçük meyveler vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin oldukları için yaşlanma sürecini geciktiriyorlar. Küçük meyveler arasındaki en önemli olanı ise kuşkusuz yaban mersini!

"Yabanmersini, portakala göre üç kat fazla antioksidana sahip bir gençlik iksiridir. Aslında bir porsiyon yabanmersini; beş porsiyon havuç, elma, brokoli ya da kabağın vereceği kadar antioksidan verir" diyor ünlü bilim adamı Erica Angyal ve ekliyor, "Bir avuç çilek, vücudunuzun her gün kolajen üretimi için gereksinim duyduğu C vitamini ihtiyacım karşılar. Bir fincan çilek, önerilen günlük C vitamini alımını ise yüzde 125 oranında karşılar!"

Aklınızda bulunsun: Küçük meyveler genellikle çok sayıda tarım ilacına maruz kalırlar. Bunun için mümkün olduğunca organik olanları tercih edin.

Kavun - cildin pul pul dökülmesini önler!

Kavun kolajen hasarını en aza indirerek kırışıklıklarla savaşmaya yarayan karoten içermektedir. Yoğun bir betakaroten kaynağı olan bu meyve, genellikle kol arkalarında oluşabilecek lekelere ve yüzdeki pullanmalara engel olur! Haftada en az üç kez birkaç dilim kavun tüketmelisiniz.

Brokoli - cildinizi esnek ve genç tutar!

Cildi esnek tutan brokoli; diğer bütün yiyeceklerden çok daha fazla antioksidan, A ve C vitamini içerir. Bu nedenle hol bol tüketilmesi gerekir. C vitamini cildin elastikiyetini korur ve çürükleri önler, A vitamini akne tedavisine yardımcıdır.
Pişmiş bir büyük sap brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın 1,5 katını, A vitamini ihtiyacınızın ise yansını karsılar. Brokoli aynı zamanda B vitamini, demir, kalsiyum ve lif bakımından da zengindir. Gün aşırı bir kaç çiçek ya da bir büyük sap brokoli tüketin. Ya çiğ ya da buharda hafif pişmiş olarak...

Havuç - olağanüstü bir cilt koruyucusu!

Havuç; vücudunuzda cildi pürüzsüzleştirici A vitaminine dönüşen bir betakaroten deposudur. Betakaroten cildin kurumasını ve erken yaşlanmasını önler. Betakaroten vücudunuzun serbest radikaller karşısındaki en etkili savunma gücüdür! Betakaroten kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır. Tuscondaki Arizona Sağlık Araştırmaları Merkezi de görev yapan Dr. Ronald R. Watsona göre Betakaroten cilde nüfus ettiğinde 24 saatlik güneş koruması sağlıyor. Havuç aynı zamanda cilde verilen UV hasarını azaltmaya yarayan diğer karotenoidlerle de doludur ve aynı zamanda günlük A vitamini ihtiyacınızın iki katını karşılar.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler - en iyi antioksidanlar!

"Kıvırcık lahana ıspanaktan sonra en yüksek fitonutriente sahip sebzelerden bindir. Roka, pancarın yeşil yaprakları, pazı, karalahana, hardal filizi, göbek marul, şalgam filizi ve su teresi gibi bitkiler de koyu yeşil renkli sebzelere girmektedir. Her birinin içinde çinko bulunmaktadır, İsviçrede yapılan bir araştırmada, diyetlerine çinko eklenen akne sorunu olan hastalarda üç ay içinde yüzde 85 oranında bir iyileşme görülmüş.

çinko mükemmel bir cildin vazgeçilmezlerindendir, çünkü hasar gören kolajeni onarır ve yeni kolajen oluşumuna imkan verir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından da zengindir ve demir, oksijenin cildinize taşınmasında görevlidir. Her gün iki ya da daha fazla kez yarım fincanlık porsiyonlar halinde ıspanak, kıvırcık lahana ya da başka koyu yeşil renkli sebze tüketin.

Sarımsak - cildinize ışıltı verir!

Sarımsağı günlük alışkanlıklarınızın içine katın; çünkü içinde hem mükemmel cilt için gerekli olan kükürt hem de serbest radikallerle savaşan fıtonutrientler vardır. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirir, güçlü bir antibiyotiktir ve toksin arındırıcıdır. Her gün bir diş tüketin.

Aklınızda bulunsun:çiğ sarımsak ağız kokusu nedeniyle sizi zora sokabilir bu nedenle yine cilt için çok faydalı olan maydanoz çiğneyin. Maydanoz içindeki klorofil sayesinde iyi bir nefes temizleyicisidir.

Maydonoz aşk cildi sıkılaştırır!
Maydanozun gençleştirme, cilt tazeliğinin ve güzelliğinin geri kazanılmasında ve korunmasında önemli bir rolü vardır. Maydanoz içerdiği çok sayıda vitamin ve mineralle cildin sıkılaşmamda ve alyuvar üretiminde önemli rol oynar! Solgun ve sağlıksız bir cilt folik asit eksikliğinin bir belirtisidir. Yarım fincan maydanoz günlük folik asit ihtiyacınızı karşılar ve hissedilir miktarda da C vitamini sağlar.

Domates - güneşe karsı bariyer görevi üstlenir
Domates cildinize mükemmel bir UV koruması sağlar. Domatesin içinde serbest radikallerle savaşmada çok etkili olan fıtonutrient likopen vardır. likopen domatesin ve karpuzun kırmızısı, greyfurdun da pembe olmasını sağlayan pigmenttir çalışmalar gösteriyor ki, likopen betakarotene göre iki kat daha etkili bir antioksidandır.

Aklınızda bulunsun:Domateslerinizi seçerken en kırmızı olanları seçin, çünkü renginin kırmızı olması betakaroten ve likopen bakımından daha zengin olduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı - güzellik kaynağıdır!

Sıkı ve pürüzsüz bir cilt için aldığınız zeytinyağı miktarım artırın çünkü tekli doymamış yağlar ve fitonurirent antioksidan polifenollcr bakımından zengin olan zeytinyağı, günlük anti-aging cephaneliğinizin en önemli parçasıdır. 2001 yılında Journal of thc American College of Nutritonde yayınlanan bir araştırma, diyetlerin kırışıklıklar üzerindeki etkilerini incelemiş. Araştırmacılar diyetleri ve güneşe maruz kalan bölgelerde yaşayan insanların ciltlerini kıyaslamışlar ve yüksek miktarda zeytinyağı, sebze ve yeşillik tüketenlerin daha az kırışıklığa sahip olduğunu görmüşler.

Aklınızda bulunsun:Her zaman için soğuk presli islenmemiş zeytinyağı almaya özen gösterin çünkü bu rafine edilmemiş en iyi kalite zeytinlerden ısıya maruz bırakılmadan üretilmiş olan zeytinyağıdır!

Keten tohumu yağı -cildinizi sıkı ve yumuşak kılar!

Ketentohumu yağı ve ketentohumu cildi yumuşatmaya yarayan Omega-3 kaynağıdırlar ve aynı zamanda cildi sağlıkla besleyen karoten ve E vitamini bakamından da zengindirler. Ketentohumu yağı cildinizi sıkı ve yumuşak yapar. Ketentohumu lignan adı verilen koruyucu fıtonutrientler bakımından da zengindir ve bu da cildinizin hem genç hem de yumuşak kalmasını sağlar.

Daima küçük şişelerde ve dondurulmuş olan ketentohumu yağlarını tercih edin ve şişeyi açtıktan sonra altı hafta içinde tüketmeye bakın ve asla ısıtmayın, ideal dozaj günde bir ya da iki yemek kaşığı taze çekilmiş ketentohumu ya da bir yemek kaşığı soğuk presli organik ketentohumu yağıdır.

Aklınızda bulunsun:Ketentohumunun içindeki yararlı EFAlara ulaşabilmek için keten tohumlarını çekmeniz gerekmektedir. Ketentohumunu bütün olarak alın ve kahve değirmeninde çekerek tüketin.

Somon - cildinizin pürüsüz, yumuşak ve sıkı olmasını sağlar!

Balıklar özellikle de denizde tutulanlar cilt dostu, iltihaplı sivilceleri kurutmaya ve cildi nemlendirmeye yarayan Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Deniz somunundaki gerekli yağ asitleri kolajenlere hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin yok olmasını sağlar. İdeal Omega-3 yağ asidi alımı haftada yedi gramdır ve bunu da haftada iki veya üç kere balık yiyerek alabilirsiniz. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için haftada en az üç kere uskumru, somon, ton balığı ve alabalık gibi soğuk ve derin deniz balıklarını yemeye özen gösterin.

Yemişler - cildinizi içeriden nemlendirir!

Yemişler cildinizi içeriden nemlendirirler. Cildiniz için en faydalı yemişler; badem, ceviz ve soya yemişidir. Ayçiçeği ve kabak çekirdeği de aynı şekilde faydalıdır. Badem bütün yemişler içinde en besleyici olandır. Cildiniz için yararlı olan yağlan, proteini, K vitamini, kalsiyumu ve çinkoyu - kısacası cildinizin epidermisini sağlıklı kılacak her şey â#65533;#65533; içinde barındırır. Ayrıca kabuğunda, serbest radikallerle savaşmakta etkili olan çok sayıda polifenol bulunmaktadır. Cevizler ise sıkı bir cilt için gerekli olan Omega-3 yağ asitleriyle doludur. Cildinizin İçeriden nemlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bir ışıltı verir.

Aklınızda bulunsun:Yemişlerin kalorileri yüksektir. Bu nedenle az tüketin. Ayrıca yemişlerinizi konserve, tuzlu ve paketlenmiş yemişler yerine çiğ ve tuzsuz olarak satın almaya özen gösterin.

Avokado - güzelliğinize güzellik katar!

Avokado çok güçlü bir antioksidan olan glutatyo un en iyi kaynaklarından biridir. Avokado vücudunuzu tehlikeli oksitlenmiş yağlardan arındırır ve hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. çoğu insan yağlı olduğu için avokadodan uzak durmaktadır, ancak a vaka dodaki yağ makul miktarda teldi doymamış yağlardandır ki bu tür yağlar da pürüzsüz ve sıkı bir cilt için gerekli olan yağlardır. İdeal dozaj haftada 1 kere avakado yemektir.

Soya/tofu - cildinizi korur!

Orijinal halinde de olsa, tofu yapılmış da olsa soya fasulyesi tam bir cilt koruyucudur. Soyada yeni hücre büyümesini ve cildin nemini kazanmasını sağlayan bol miktarda E vitamini vardır. Et gibi, soya da tam bir proteindir. Ayrıca içerisinde bir miktar da cildi pürüzsüzleştirici Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Haftada bir kaç porsiyon işlenmemiş ve tercihen fermente edilmemiş soya ürünü tüketin. Bir porsiyon, bir fincan soya sütü, 85 gram tofu ya da yarım fincan tepmeb veya misodur.

Siyah çikolata - serbest radikallerden korur!

Kakao serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından oldukça zengin olduğundan, siyah çikolata yararlı kabul edilir ancak çikolatadaki süt miktarı arttıkça, kakao içeriği İle birlikte kakaonun içerdiği en güçlü antioksidanların miktarı azalır. Siyah çikolatanın içerisindeki değerli içerikler vücudunuzu ve cildinizi serbest radikallerden ve iltihaplardan korur.

Ancak dikkat etmeniz gereken yediğiniz siyah çikolatanın en az yüzde 70 oranında kakao içermesi. Su ile hazırlanmış bir fincan sıcak kakaonun antioksidan miktarı, kırmızı şarabın antioksidan miktarından daha fazladır.

Aklınızda bulunsun:çikolatanın içerisinde azı m sanmayacak miktarda yağ bulunur. Bu nedenle siyah çikolatayı bir yiyecek olarak değil adeta bir ilaçmışçasına küçük dozlar halinde tüketmenizde fayda var. Her gün küçük bir parça siyah çikolata yeterli antioksidan desteğini sağlayacaktır.

Kuru ve taze erik - cilt kalitesini korur!

Boston Tufts Üniversitesi de yapılan son araştırmalar, kuru eriğin yaşlanma sürecini geciktirdiğini gösteriyor. Araştırma; sık yenen sebze ve meyvelerin antioksidan değerlerini ORAC Oksijen Radikali Emme Kapasitesi ölçeğini kullanarak sıralamış.

Kuru erik, yüksek antioksidan değere sahip olan yaban mersini ve kuru üzümün iki katı değerle listenin başında yer almakta. Aslında kuru erik o kadar etkilidir ki, kandaki antioksidan seviyesini yüzde 25 artırır. Her gün iki tane kuru ya da taze mevsimindeyse erik yiyin. Güzel yıkayın fakat kabuğunu soymayın, çünkü kabuklar serbest radikallerle savaşan fitonutrientler bakımından çok zengindir.


 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats