GİYSİNİZ HAYATLA UYUMLU OLSUN

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Giysiniz modayla değil, hayatla uyumlu olsun

Kıyafetler, kişilerin ihtiyacı doğrultusunda şekillenir. İster normal yaşamda, isterse tatilde olsun durum hiç değişmez. Spor kıyafetle iş görüşmesine nasıl gidilmez ise takım elbiseyle de yaylaya çıkılmaz ya da plaja inilmez...

Yaz tatili bitmek üzere. Tatile nereye gideceğim, ne giyeceğim telaşı da öyle. Tatil kıyafetleri modası da son senelerdeki farklı bakış açısı ile trendler oluşturmaya başladı.

Tatil kıyafetleri denilince herkesin ilk aklına gelen yazlık incecik plaj giysilerinin aksine bambaşka bir kıyafetten bahsedeceğim. Ülkemizde de son yıllarda oldukça talep gören dağ turizmi sayesinde tatil kıyafetleri anlayışında değişimler yaşanıyor. Mayoların, pareoların, parmak arası terliklerin yerini daha kalın ve her iklim ortamına uyum sağlayabilecek kullanışlı giysiler aldı. Bu konuyu yazmama neden olan Rize Ayder gezimde dağ gezilerinde kıyafetin ne derece önem taşıdığını grup olarak bizzat yaşadık. Yayla kadınlarının başlarına bağladıkları puşi ve şifon, inançlarından ve geleneklerinden sonra iklim şartları ile de şekillenmiş. Yazın ortasında dahi oldukça yağışlı ve soğuk olan yaylada baş bağlama şekli, moda ile değil hayat şartları ile biçim farklılığı göstermiş. Ayaklara giyilen yöresel ayakkabı ve çoraplar da öyle. Bizim gibi yağış görmeyen İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve benzeri büyük şehirlerden buraya gelenler ise hiç durmayan yağışlardan nasibini bir hayli aldı. İncecik ve rengarenk yağmurluklar dahi o dağların başında şekline, modeline, rengine, biçimine dikkat edilmeden alınabilecek kadar değerli oldu. Onun için de önümüzdeki günlerde bu tarz gezilere çıkmak isteyenlere keyifli tatil geçirmeleri için birkaç kıyafet önerim olacak.

* Öncelikli olarak tatil kavramının bazı kişiler tarafından farklı algılandığını söylemeden geçemeyeceğim. Tatil hem ruhu hem de bedeni dinlendirmek amaçlı yapılan basit kaçamaklardır. Mümkün olduğu kadar rahat giyinmek de bunda önemli rol oynuyor. Sahil kenarında geçirilecek tatilde kaban ve trekking botları hoş karşılanamayacağı gibi dağ ve yayla tatillerinde de askılı bluzların, süslü giysilerin yeri olmaz. Öncelikli olarak gidilecek bölgenin iklim şartları, daha sonra da bölge insanının anlayışı dikkate alınarak giysi seçilmesinde fayda var. Şu bir gerçek; tatile giderken seçilecek kıyafetler tatilinizin ya da gezinizin daha da huzurlu geçmesine neden olacaktır.

* Yaz aylarının son günlerini yaşadığımızı düşündüğüm şu günlerde alternatif yerler olarak düşünülen dağ ve yayla gezileri için tercih edeceğiniz kıyafetleri şu şekilde sıralamak mümkün olabilir. ‘Sadece tatil yapacağım, en rahatı olsun.’ diyerek yanlarına aldıkları giysilerle şıklığından taviz veren ve tatil sonrasında gezi fotoğraflarına bakarak pişmanlık yaşayan pek çok kişi olduğunu unutmayın. Tam tersi, çok şık ve güzel olmalıyım kaygısı ile süslü kıyafetler, topuklu pabuçların giyilmesine de ne zaman ne de ortam imkân tanır. ‘Onu da giyerim, bunu da giyerim’ diyerek bir sürü kıyafeti almaya çalışmak da ağır bavullar taşımanıza neden olur.

* Gideceğiniz bölgenin hayat şartlarını inceledikten sonra tatil bölgesinde kaç gün kalacağınızı ve hangi ortamlarda bulunacağınızı iyice analiz edin. Öncelikli ihtiyaçlarınızı bu ön başlıklara göre belirleyin. Daha sonra ise dağ gezilerine uygun çok şık ve kullanımı kolay olan rahat spor ayakkabıları listenize ekleyin. Birçok markanın koleksiyonunda yer alan yürüyüş (trekking) ayakkabılarının su geçirmez ve ortopedik olanlarından seçimizi yapın. Bu tarz ayakkabıların çok ağır olanlarından ziyade hafif ve koyu renkli olanlarını tercih etmeniz de size çok fazla kolaylık sağlayacaktır. Yaylalardaki yaşlı kadınların ayaklarında dahi ünlü markaların yürüyüş ayakkabılarını görmek modanın ya da isim yapmış markaların oraya kadar uzandığını gözler önüne seriyor.

* Daha sonra ise herhangi bir yağmura, rüzgâra karşı sizi koruyabilecek aynı zamanda fazla yer kaplamayan uzun bir yağmurluğa ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Bu tip yağmurlukları gittiğiniz bölgeden tedarik edebileceğiniz gibi daha önce alıştığınız markalardan da tercih edebilirsiniz. Fakat çok pahalı, bilindik markalardan ziyade fiyatı uygun olan, bölgenin olumsuz iklim şartlarından sizi koruyabilecek yağmurlukları satın almanızda fayda var. Toplu halde gidilen gezilerde seçilebilecek aynı renk giysiler, grup farkınızı da sevimli biçimde ortaya koyabilir.

* Bunun yanı sıra her ne kadar kavurucu yaz sıcaklarını yaşıyor olursak olalım, yayla gibi yüksek rakımlı yerlerde hava sıcaklığının düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle polar ya da kapişonlu yün hırka gibi soğuk havalarda sıcak tutacak giysilere bavulunuzda yer açın.

* Uzun pamuklu çoraplar, küçük fonksiyonel bel çantaları, ağır olmayan bol cepli sırt çantaları da bu tarz dağ gezileri için olmazsa olmaz kıyafetler arasındadır.

* Bunun yanı sıra yağmur, rüzgâr ve soğuk geçirmeyen, aynı zamanda kullanımı son derece rahat pantolonlar uzun dağ yürüyüşleri için vazgeçilmez kıyafetlerdir.

* Ter çeken pamuklu penye bluzların sentetik olmayanlarından yanınıza birkaç tane almanız, şıklığınızı rahatlığınızla birleştirmenizde yardımcı olacaktır.

* Herhangi sürpriz davet ya da şık bir organizasyon durumunda zorda kalmamanız için yanınıza tarzınıza uygun olan, fakat bölge insanının çok garipsemeyeceği zarif bir giysi almanız da sizi zor durumlardan kurtaracaktır.

* Tüm bu giysileri seçerken tercihinizi kırışmayan, leke tutmayan, kolay yıkanabilir olanlardan yana kullanın. Dağ ve yayla gezileri sırasında gerçek bir tatil geçirmek istiyorsanız kıyafetlerinizin modadan ziyade bu saydığımız şartlara uyumlu olmasına dikkat edin.

* Artık deniz tatilleri, yerini uzun süreli yürüyüşlerin yapıldığı dağ ve yayla tatillerine bıraktı. Muhteşem doğal güzelliklerin bulunduğu yaylalara giderken de kocaman, gereksiz eşyalarla doldurulmuş bavullar yerine daha bilinçli hazırlanan, doğru konseptteki kıyafetlerin bulunduğu çantaları tercih edin.

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats