PİLATES ÇILGINLIĞI

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Adını ilk kez 1920''li yıllarda duyuran ve o dönemde dansçılar arasında çok popüler olan pilates, neredeyse 80 yıl aradan sonra, geçirdiği sakatlığın ardından Madonna''yı yeniden sağlığına kavuşturan teknik olarak bir kez daha gündemde.Ülkemizde Sezen Aksu gibi ünlü isimlerin tercih ettiği bu rehabilitasyon ve kondüsyon sporu, kişiye özel çalışma programları gerektiren bir egzersiz türü olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Pilates günümüzün yoğun koşullarında sağlıklı ve zinde kalmanın en etkili yollarından biri olarak tanımlanıyor. Ancak uzmanlara göre, bu çalışmalar kesinlikle bir stüdyoda ve uzmanlar eşliğinde yapılmalı... Kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenen çalışma programlarının, donanımlı ortamlarda, bilgiyi doğru uygulayabilme becerisine ve disiplinine sahip eğitmenlerce hayata geçirilmesi gerekiyor.

Çünkü, ancak eğitmenler kontrolünde yapılan pilates çalışması kişinin sakatlanma veya hatalı çalışma ihtimalini ortadan kaldırabiliyor. Üstelik Studio Pilates''te eğitmenlik yapan Murat Erdem''e göre, yer egzersizleri pilates alet gruplarıyla desteklenmezse, pilatesin tam olarak hedefine ulaşması mümkün değil.

Peki, pilates nasıl çalışıyor? "Bütün kas gruplarına yönelik hareketlerin yapılabildiği, fizik tedavi prensipleri temel alınarak yaratılmış, zorluk seviyeleri ise yaylarla belirlenmiş Reformer, Trapez ve Chair adlı üç aletle çalışılır" diye anlatıyor Murat hoca... Tam konsantrasyon ve doğru nefes kullanımının da çalışmanın temel prensibini oluşturduğunu belirtiyor: "Kişinin kendi bedenine odaklanarak farkındalığını oluşturmasını hedefleyen çalışmada (power house olarak tanımlanıyor), doğru nefes alma ve beli çok iyi kontrol etme zorunluluğu var".

Power house bölgesi, karın kaslarının olduğu bölge olarak tanımlanıyor. Bu bölgede vücudumuzu hareket ettiren kasların dışında, omurgayı çevreleyen ve omurganın sabitlenmesini sağlayan kaslar da bulunuyor: "Doğru nefes tekniği, tam konsantrasyon ve çalıştırılan bölgeye odaklanma ile egzersizlerin doğru yapılması, pilatesi amacına ulaştırır. Kişi, çalışmalar sonucunda bedenini daha iyi tanır, kontrol eder ve artık bedenine hükmeder."

Pilates ne kazandırır?
Pilatesin hedefine ulaşabilmesi için en önemli unsur, doğru eğitmenlerle çalışmaktan geçiyor. Eğitmen bu işin temeli... Joseph Pilates''in "Doğru yapılan iki hareket, düşünmeden ve kontrolsüzce yapılan on hareketten daha iyidir" sözü de bunu kanıtlıyor.

Pilates sırasında, power house olarak tanımlanan karın bölgesine odaklanılarak, karın ile bel kuşağındaki kaslar ve omurgayı çevreleyen, omurganın en büyük destekçisi olan kaslar güçlendirilir. Bu sayede kişi var olan ya da gelecekte sırtında veya belinde oluşabilecek herhangi bir ağrı ve/veya hassasiyeti, duruş ve kullanım bozukluklarına bağlı sakatlanmaları önleyebilir, mevcut sorunlarından bu bölgedeki kasları kuvvetlendirebildiği derecede kurtulur.

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats