NEDEN ZAYIFLAYAMIYORUM

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Evde, alışverişte yaptığınız bazı hatala r, zayıflamanıza engel olabilir. Bunları gözden geçirmeye ve doğrularını öğrenmeye ne dersiniz?

Zayıflamak isteyenler zaman zaman yaptıkları hatalar yüzünden, kilo vermek yerine kilo alıyor ya da sağlığını bozacak davranışlarda bulunuyor. Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata da "Sağlıklı Beslen Formda Kal" adlı kitapta önemli uyarılarda bulunuyor.

Mutlaka kahvaltı yapın: Kahvaltı yapanlar gün boyu daha az yemek yerler, bu kişilerde şişmanlık ve kanda insülin hormon yüksekliği daha az görülür. Sabahları, tam buğday ürünleri, yulaf, meyve yiyin. Ancak tereyağı, reçel, yağlı peynir açma, börek gibi yiyeceklerden kaçının.

Kalsiyum alımı önemlidir: Çalışmalar yeterli kalsiyum alan kişilerin daha kolay kilo verdiğini göstermiş. Zayıflama diyeti yapılırken 1000-1200 mg kalsiyum alınması tavsiye ediliyor.

Davete giderken ne yapmalı?: Böyle bir durumda yemekten 1 saat önce hafif bir şeyler yiyin. Yoğurt ya da elma olabilir. Yemekten önce bir bardak su için ve salatalarla başlayın. Önden getirilen tereyağı, ekmeği görmezden gelin. Et yemeklerinin yanında mutlaka sebze yiyin. Yemeğin sonunda da tatlı değil, meyve yemeyi tercih edin.

Alışverişe aç çıkmayın: Yiyecek alışverişine mutlaka tok karınla çıkın. Önce meyve sebze reyonuna uğrayın. Liste yapmadan alışverişe çıkmayın. Pakette aldığınız besinlerin kalori değerini okumayı alışkanlık haline getirin.

Düzenli uyuyun: Uykusuzluk atıştırmaları artırır. Uykusuz kişiler daha fazla atıştırır. Bu nedenle iyi uyumaya çalışın. Uykudan önce kafeinli içecekler tüketmeyin.

Soslara elveda: Yemeklerde sos kullanmayın. Dışarıda sucuk, salam, sosisli yiyecekler yemeyin. Evinize de almayın. Patates ve beyaz pirinç pilavını nadir yiyin. Ekmeğe tereyağ ve margarin sürerek yeme alışkanlığınızdan vazgeçin

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats