DİYET DÜŞMANI YİYECEKLER

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Bazı yiyecekler var ki dikkat etmediğinizde kilo almanızın en büyük sorumlusu olabiliyor. Bunları öğrenin, yerine sağlıklı alternatifler geliştirin.

Bir yiyeceği zararlı hale ne getirir? Tabii ki içerdiği kaloriler! Ama aynı zamanda içerdiği kalbe zararlı maddeler de. Ancak beslenme uzmanlarının altını çizdiği bir şey daha var; sevdiğimiz yiyeceklerden tamamıyla uzak durmanın, uzun vadede de daha çok yeme isteğine yol açacağını düşünüyorlar! Bu durumda siz en iyisi, sevdiğiniz zararlı yiyecekleri çok özel günlerinize saklayın ve kalan zamanda sağlıklı alternatifleri deneyin.

Diyet içecekler: 330 ml’lik bir diyet içeceğinde 2 kalori var, yağ ve şeker bulunmuyor. Böylece hemen hemen hiç kalori ve yağ almıyorum diyorsanız, diyet içeceklerinde aynı zamanda hiçbir besleyici diğer bulunmadığını da hatırlatalım.

Ne yemeliyiz?
Sağlıklı alternatif: Taze hazırlanmış meyve kokteyli! 330 ml'de hiç yağ yok.
Hazır bisküvi ve çikolatalar: Bir küçük bisküvi 80 kalori ve 4.5 gram yağ içeriyor.
Sağlıklı alternatif: Ev yapımı meyveli kurabiyeler! Örneğin evde hazırladığınız incirli kurabiyelerin bir tanesinde ortalama 11 kalori ve 1 gram yağ bulunuyor.
Cipsler: Örneğin 1 paket soğanlı cipste ortalama 164 kalori, 11 gram yağ ve 0.8 gram tuz bulunuyor.
Sağlıklı alternatif: Yoğurt soslu havuç dilimleri. Sosunu hazırlamak için haşlanmış iki dilim karnabaharı ezip, kırmızı biber ve baharat ekleyerek yoğurtla karıştırın.

Su içmek kilo aldırır mı?
Bazı kişiler 'su içsem yarıyor' diye düşünürler ve suyun kilo aldırdığını zannederler. Oysa su içmenin kilo aldırdığı doğru değildir. Aksine su içmek kişinin kendisini tok hissetmesini ve daha az yemesini sağlar.

Acaba diyette ekmekten vazgeçmek doğru olur mu?
Ekmeğin içinde çok değerli olan B vitamini var. Üstelik yağ yok içinde. Kepek ekmeği yiyorsanız lif içeriyor ki bu da çok faydalı. Ekmek yemeyip krik krak, grissini yiyenler var. Bunların içinde yağ var, daha zararlı.

Yaş ilerledikçe kilo vermek zorlaşıyor mu?
Yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar, kilo vermek zorlaşır.

Diyeti bozmayın
Yatmadan önce bir şeyler yemek yanlış bir davranış mıdır?
Yatmadan önce bir şeyler yemek yanlış değildir ancak yenmese daha iyi olur. Sadece yemiş olmak için bir şeyler yemenin hiçbir anlamı yoktur. Yatmadan önce yemek konusunda şöyle bir teori vardır: Açıktır ki, yatakta uzanıp yatarken yediklerimiz kolay ve kısa sürede hazım olmaz. Bütün Akdeniz çevresine bakarsanız, hepsi geç yatarlar. Sonuçta dolu midelerle yatağa girdiklerinden yemekler gerektiği gibi hazmedilemez ve tabii bu insanlar şişmanlarlar.

Dengeyi bozmayın
Tek gıda rejimi yapmak zararlı bir uygulama mıdır?
Tamamen yanlış bir rejimdir. Çünkü herkes her gün doğru oranlarda yağ, karbonhidrat ve protein almak zorundadır. Her gün başka ve tek bir gıda almak vücudun dengesini bozar

Acaba hızlı yemek şişmanlatır mı?
Doyma sinyali, yemeğe başladıktan 15 dakika sonra alındığı için, bu süre dolmadan yemeğini bitiren doyduğunu anlayamaz. Dolayısıyla yemeğe devam eder. Hem çabuk yiyip hem de az çiğnemek ise çok daha zararlıdır.

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats