DENGESİZ BESLENME HASTA EDİYOR

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

 Yetersiz ve dengesiz beslenmenin kanser, şişmanlık, kalp damar, şeker ve kemik erimesi gibi hastalıkların başlıca nedenlerinden biri olduğunu belirten uzmanlar, bu sorunlarının başında beslenme bilgisi eksikliği olduğunu ifade ediyor.

Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) Antalya Şube Başkanı Diyetisyen Ülker Bilgin, "6 Haziran Diyetisyenler Günü" nedeniyle yaptığı açıklamada, her bireyin beslenme eğitimi alması gerektiğini vurguladı.

Ana sınıfından başlayarak eğitim programlarına beslenme derslerinin de konulması gerektiğini söyleyen Bilgin, her insanın canlılığını sürdürmesi, sağlığını koruması için yeterli ve dengeli beslenmeyi bilimsel olarak öğrenmesi gerektiğini dile getirdi:

“Yetersiz ve dengesiz beslenme kanser, şişmanlık, kalp damar, şeker, kemik erimesi gibi çeşitli hastalıkların oluşmasının en önemli nedenlerinden biridir. En önemli yanlışlığımız, doğruyu öğrenmek yerine sağlığımız bozulduktan sonra aşırı paralar harcayarak çare aramaktır."

Çevre kirlenmesinin yanında "beslenme kirliliğinin" göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, gıda kirlenmesinin insan sağlığını tehdit ettiğini söylüyor. Teknolojinin gelişmesiyle sofralarımızda daha çok hazır gıdalar bulunuyor. Bu gıdaların hazırlama, paketleme, taşıma ve tekrar kullanma sürecinde bozulmadan saklanabilmesi için gereken katkı maddelerinin niteliği ve dozunun çok önemli olduğunu söyleyen Bilgin, "Tüketicinin bu konuda çok bilinçli olması gerekir" diyor.

Televizyon reklamlarının da suçu büyük

Diyetisyen Ülker Bilgin, bazı televizyon kanallarının çeşitli açık oturumlarına katılan konuşmacıların, beslenme eğitimi almadan sağlıklı zayıflama ve şişmanlık konularında tartıştığına dikkat çekiyor ve "Bu tür programlarda yanlış bilgiler ekleniyor, yanlış bilgiler veriliyor. Beslenme bir bilim dalıdır. Bu bilim dalında eğitim ve öğretim gören, profesyonel meslek grubu dünyada ve Türkiye'de diyetisyenler ve beslenme uzmanlarıdır. Okuma yazma, matematik, yabancı dil, fizik, kimya ve diğer dersler gibi beslenmeninde alfabesi vardır." diyor.

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats