ÇİÇEK SOĞANI NEDİR?

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

Çiçek soğanı gerçekten bir yer altı deposu ve çiçek fabrikasıdır. Soğanın içinde bitkinin filizlenmesi ve çiçek vermesi için gereken her şey bulunur. Soğanı ikiye bölün, bunu açıkça göreceksiniz.

Soğanın esas kısmında tomurcuğu koruyan yalpaklar vardır. Tomurcuğu çevreleyen beyaz, etimsi maddenin adı pul’dur. Gerçek soğanlarda soğanın çiçeklenmesi ve büyümesi için gereken bütün yiyecekleri bu pullar içerir. Pulları ve tomurcuğu tutan çiçek sapını temizleyen ana çanaktır. Bu çanak ayrıca bitkinin alt kısmındaki kökü tutar. Dış tabaka, zar adı verilen ince dış deri tarafından korunur.

Bütün bu fark edilir organizma, insanlar tarafından yılın uygun mevsiminde toprağa yerleştirilmeye, su verilmesine ve sonra yalnız bırakılmaya ihtiyaç duyar.
Bahçelerimizde çiçek soğanları Teknik olarak konuşulursa, bazı çiçek soğanları gerçek soğanlardan üretilmiyor. Mesela safran ve kılıncçiçeği gerçekten soğanımsı kısımken, yıldız çiçeği ve beyanlar yumru köklerdir. Çiçek soğanları ve soğanımsı kısımlar arasındaki fark çok incedir ve ikisi de birbirine çok benzer. Ana ayırt edilebilen özellik, besinini saklama methadlarıdır. Soğanımsı kısımda besinin çoğu etimsi pullar yerine büyütülmüş ana çanakta saklanır. Yumru kökler ve kökler, çiçek soğanından ve soğanımsı kısımdan daha kolay ayırt edilebilir. Silindirden genişe hayal edebileceğiniz her türlü kombinasyonda çok çeşitli şekilleri vardır. Bazıları grup halinde olur. Yine de, yer altı besin stoklama kapasitesi olan her türlü bitki çiçek soğanı anlamına gelir.

İlkbaharda çiçeklenen soğanlar kuvvetli, yazın çiçeklenen soğanlar zayıftır

Çiçek soğanları genellikle 2 gruba ayrılır. İlkbaharda çiçeklenen soğanlar (sonbaharda dikilir), yazın çiçeklenen soğanlar (ilkbaharda dikilir). Kural olarak ilkbaharda çiçeklenen soğanlar kuvvetlidir. Bu soğanlar sonbaharda, genellikle 1. donmadan önce dikilir ve soğuk kış aylarından kurtulabilir. Nergis gibi birçok kuvvetli soğan, her sene çiçeklenmesi için yeraltında bırakılabilir. Yazın çiçeklenen soğanların çoğu güçsüz soğanlardır. Bu soğanlar ağır kış şartlarına dayanamazlar ve mevsimin son donmasından sonra ilkbaharda dikilmeleri gerekir. Bu soğanlardan her geçen sene zevk almak için sonbaharda topraklarının havalandırılması gerekir ve kış boyunca içeride saklanmalıdır. Tek istisna zambaktır. Yazın çiçeklenen zambak çeşitleri güçlüdür ve hem sonbaharda ham de ilkbaharda dikilebilirler. Çiçek soğanları dünyada en çok sevilen ve en popüler çiçeklerdir. Lale, safran, nergis, iris gibi ilkbaharda çiçeklenen soğanlar ilkbaharın evrensel sembolleridir. Yıldız çiçeği ve begonya gibi yazın çiçeklenen soğanlar yaz bahçelerine uzun çiçekli günler getirir. Özenle ve planlı bir şekilde dikilmiş soğanlar kışın son kazından ilkbaharın donmasına kadar canlı ve renkli tutulabilirler.

ÇİÇEKLER VE YAŞAMIN GERÇEKLERİ GÜZEL BİR BAHÇE İÇİN...

Laleler, nergisler ve diğer soğanlar hakkında gerçekler

Bu yaşamın gerçeğidir. İlkbaharda çiçeklenen mükemmel çiçek soğanlarından zevk almak için onların sonbaharda dikmelisiniz. Bu zor gerçektir. Komik gerçek is hiçbir şey çiçek soğanlarından daha kolay büyüyemez. En deneyimsiz bahçıvan bile nefes kesici güzel bir ilkbahar bahçesi yaratabilir soğanlarla. İlkbaharda çiçeklenen soğanlar sonbaharda dikilmelidir. Çünkü soğuk havalarda kök gelişimini harekete geçirmek için hareketsiz durmaya ihtiyaç duyarlar. Kural olarak ikliminiz ne kadar soğuk olursa o kadar çabuk ürün alırsınız. Daha soğuk kuzey iklimlerinde mesela Eylül veya Ekim veya Ekim de soğanı dikin daha ılık iklimlerde soğanları Aralık ‘ta dikmeniz gerek (daha geç de olabilir).Tek evrensel kural şudur, ilkbaharda çiçeklenen soğanlar, ilk güçlü donmadan önce dikilmelidir. Soğanları eve getirdikten hemen sonra dikmek en iyisidir. Onları saklamak zorundaysanız kuru ve serin bir yerde saklayın.Uzun süreli stoklamada buzdolabının sebze bölümü kullanılabilir. Fakat olgunlaşmış meyvelerden uzak tuttuğunuza emin olun. Meyvenin olgunlaşma sürecinden dışarı verdiği gaz soğanları tahrip edebilir.

ÇEKİCİ TERCİHLER

Lalelere ve nergislere ek olarak diğer egzotik soğanları dikmek isteyebilirsiniz.

Yerel ikliminiz dikeceğiniz soğanı seçmenizi etkileyecektir.Bütün soğanların aynı soğuk ihtiyaçları yoktur. Soğan satıcınıza hangi soğanın sizin oturduğunuz yer için daha iyi olduğunu sorun. İlkbaharda çiçeklenen soğanlar çok geniş bir renk, yükseklik ve çiçeklenme süreci çeşitliliği sunuyor.

Bahçe Planlanmada Öğrenmeniz Gereken Şeyler;

Çiçeğin rengi
Hangi aylarda çiçek açtığı
Ne kadar büyüyeceği
Hangi aylarda ve ne kadar derin dikileceği
Rüyalarınızdaki bahçeyi yaratmak için sadece üç faktörü göz önünde bulundurmanız gerek;

Renk
Dikme yüksekliği
Çiçeklenme zamanı
Bunlar evinizin çevresinde renkli ve yaratıcı dikimler için anahtarlardır.

PROFESYONEL DİKİM İPUÇLARI:

-Az büyüyen salkımlı sümbül gibi soğanları lale gibi daha uzun çiçeklerin önüne dikin.

-Küçük demetler ya da büyük yığınlar halinde de olabilir soğanları her zaman gruplar halinde dikin tek başına duran bir çiçek çok etkili değildir.

-Doğal bir görünüm yaratmak için safran gibi demetler halinde dağılmış erken çiçeklenen soğanları çimenliğinize baştan başa dikin.

-Demetler halinde nergisleri çok fazla biçilmeyen odun istifi etrafına yada çimenlik alana dikin. Bu sizin arazinize renkli bir görünüm katacak ve eğer kendi halinde solmaya bırakılırsa heryıl size geri dönecek.

-Düşlediğiniz çiçekleri siz uzmanlardan daha iyi bilirsiniz.Bir çeşit çiçek soğanını alın ve küçük bir dikim deneyin.Eğer sizin için iyi olursa gelecek sene daha fazlasını ekleyin.

Çoğu ilkbaharda çiçeklenen Hollanda soğanları hem çok hem de kısmi güneşte büyüyeceklerdir.Fakat iyi kanalizasyon sistemi sunan her bölgede de büyürler.Sudan çok uzak duran çayırların veya olukların altındaki soğanlar çürürler.

-Yeri seçtikten sonra;

1.Yığın dikimi için çukur kazın yada tek soğanlar veya küçük demetler halinde soğanlar için tek delikler açın.Ne kadar derine dikeceğinizi belirlemek için soğanın çapını ve büyüklüğünü göz önünde bulundurun. 5 cm ve daha büyük soğanlar genellikle 20 cm kadar dibe, 2.5 - 3 cm büyüklüğündeki daha küçük soğanlar 12 cm kadar dibe dikilir.

2.Toprağı havalandırmak için tırmıkla açın ve bütün zararlı atları ve küçük taşları ortadan kaldırın.Toprağın süzülmesini geliştirmek için içine biraz turba hasıl eden yosun ekleyin.Soğanları nazikçe işaretlenmiş yere yerleştirin. Büyük soğanlar arasında 7.5 - 25 cm, küçük soğanlar arasında 2.5 - 5 cm boşluk bırakın.

3.Soğanları toprakla örtün ve sulayın.Baştan yığının en üstüne 2.5 - 7.5 cm saman ve yaprak tabakası ekleyin.Bu toprağın soğuktan korunmasını sağlayacak ve toprağın soğumasını engelleyecek.

Bu kolay ipuçları takip ederek, komşularınızın kıskanacağı kadar güzel,renkli bir bahçeniz olabilir. Temel olarak, soğanlar alın, toprağa koyun ve bütün kış ilkbaharda sizi karşılayacak olan mükemmel bahçenin hayalini kurun. Çiçek soğanı almanın püf noktaları Daha büyük soğan daha büyük çiçek !

-Alışveriş listesi yapın: Fikir almak için kataloglardaki resimleri veya dergileri kullanın. Renk, çiçek açma süreçleri ve büyüklükleri için tercihlerinizi not edin. -Eğer istediğiniz kalite yoksa bu bilgi size istediğiniz kaliteye çok benzer bir çeşit bulmanızda yardımcı olacaktır.
-Etiketleri okuyun: Soğanlarda başarılı olmak için uzman olmanıza gerek yok. -Bütün ihtiyacınız bulunması kolay olan soğanları seçmek ve dikmek. Paketlenmiş soğanlar, size dikme bilgileri ve etiketlerdeki diğer bilgileri sağlar. Bahçe merkezlerinden alınan paketlenmemiş soğanlar genellikle bilgi kağıtlarıyla gelir. -İnternetten sipariş alan şirketler, gerekli bilgiyi kataloglarında listelerle ve talimatları soğanlar gönderilirken içine eklerler.
-İkliminizi göz önünde bulundurun: Her türlü iklime uyum gösteren soğanlar vardır. -Soğan satıcınız hangi soğanın sizin ikliminiz için en uygun olduğunu söyleyecek en iyi kaynaktır.
Unutmayın:
-Daha büyük soğan daha iyidir ve daha iyi çiçek verir.
-Yumuşak lapa gibi veya küflü soğanları veya kötü bir şekilde ezilmiş olanları tercih etmeyin.
-Çiçek soğanlarının, soğanınkiler gibi çabuk yırtılabilecek zarları vardır. Bu durum çiçek soğanlarına zarar vermez ve soğan dikildikten sonra daha hızlı bir kökleştirme sağlar. Çiçek Soğanı Çeşitleri -Lale
-Sümbül
-İris
-Amaryllis
-Lilyum
-Crocus
 

 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats