BEBEKLERDE KOLİK

 

 Reklamlar

 

Reklamlar

Gaz sancısı olarak bilinen infantil kolik 3 ayın altındaki bebeklerin % 10-30’unda görülür.

 

Kolik, genellikle 3-4 haftalıkken başlar ve 3 aya kadar devam eder. Hatta bazen 5-6 aya kadar sürebilir. Kolik için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanan tedaviler bazı çocuklarda yararlı olabilir.

 

KOLİK NEDİR?
 

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı bebekte, her tür kontrol edilemeyen ağrıya “kolik” denir. Bu durum, bebeklerin ortalama % 20’sinde mevcuttur.

Bu bebekler, günde ortalama 3 saatten fazla ağlarlar,
Bu durum, haftada 3 günden fazla tekrarlar.
İlk bebekle sonrakiler arasında, kız bebekle erkek bebek arasında sıklık farkı yoktur. Tedavi gerektiren herhangi bir tıbbi soruna bağlı olmamasına rağmen, belki anne-babaların en sık doktora başvurma nedeni budur. Aileyi en çok gaz sancıları telaşlandırır. Önceleri korkuyla karışık bir telaş; “Acaba anlaşılamayan bir sorun mu var?” Daha sonra ne pahasına olursa olsun bu sancıyı dindirip bebeği rahatlatma isteği.

Bebekte kolik olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bebeklerin tamamı ara sıra ağlar, ağlamayanı yoktur. Her ağlamasının da, mutlaka hemen o anda çözümlenebilecek bir nedeni de olmayabilir. Ancak bu ağlama, günde iki-iki buçuk saati geçmez. Ancak gazlı bebek;

-Sürekli ağlama 3 saatten fazla sürer,
-Genellikle saat 18.00-24.00 arasında olur, akşam saatlerinde şiddetlenir,
-Bebek son derece huzursuzdur,
-Bacaklarını çeker, gaz çıkarır.
-Gaz sancıları, bebek 2 haftalık olduğunda başlar, 4. haftada şiddetlenir, 3. ayda büyük ölçüde kaybolur. Az sayıda bebekte, 6-9. aya dek devam edebilir.

Neden bazı bebeklerde kolik vardır?
Yıllardır bu soruya cevap aranıyor. En çok suçlanan da, bebeklerin henüz gelişmemiş sindirim sistemi. Bebeğin emdiği anne sütü yada mamanın parçalanıp sindirilebilmesi için gereken bağırsak ve pankreastan salgılanan kimi maddeler vardır; biz bunlara “enzim” diyoruz. Bebeklerde, ilk aylarda sindirim enzimleri son derece azdır.

Kolik tehlikeli midir?
Hayır, ev halkını huzursuz edip uykusuz bırakmak dışında hiç bir tehlikesi yoktur! Tek bir şartla; bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından, ağlama ve huzursuzluğun fıtık vb. herhangi bir nedene bağlı olmadığının belirlenmesi gerekir.
Gaz sancısı olan bebekler, sağlıklı bebeklerdir, gaz sancılarından herhangi bir zarar görmezler.

Annenin beslenmesi ile bebeğin gazı arasında ilişki var mıdır?
Kolik, gerek anne sütü gerekse formül mama ile beslenen bebeklerde görülebilir. Emziren anneler, genellikle kendi yedikleri ile bebekte gaz sancısı düzeyi arasında bir ilişki olduğunu fark ederler. Örneğin, inek sütü içtikleri zaman bebek daha huzursuzdur. Şiddetli gaz sancısı çeken bebek de , annenin inek sütü ve süt ürünlerini bir kaç gün keserek bir değişiklik olup olmadığını gözlemlemesi önerilir. Değişiklik yoksa, rahatça süt içmeye devam edebiliriz. Çünkü emziren anne diyetinde günde 500 mililitre sütün olması aslında kalsiyum ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem taşır.
 

Kimi anneler, baharatlı gıdaları, buğday ürünlerini, kimi sebzeleri kolikten sorumlu tutarlar. Bunda da gerçeklik payı vardır. Alkol ile çay-kahve de şüpheli maddelerdendir. Baharatlı gıdalardan, kuru fasulye, nohut, lahana, karnabahar, brokoli, sarımsak gibi gıdalardan bir kaç gün uzak durmak yarar sağlayabilir. Yarar görürseniz, birer birer, 3-4 gün ara ile bu gıdaları diyetinize ekleyerek, bebeğin tepkisine göre hangisinin gaz yaptığını saptamaya çalışıp, ondan uzak durabilirsiniz.
 

Formül mama ile beslenen bebeklerde yapılacaklar daha sınırlı. Doktorunuz ile görüşerek, daha az gaz yapıcı bir mama kullanmaya başlayabilirsiniz.
Bir de, bebeğin beslenme sırasında hava yutmasından sakınmak gerekir, gerek biberon gerekse anne sütüyle beslenen bebeklerde, emerken hava yutturmamaya dikkat edin! Meme başını, etrafındaki kahverengi alanla birlikte, olabildiğince geniş olarak bebeğin ağzına verin, yanlardan hava yutmasın; biberon alıyorsa, biberonu yatay değil de, dik tutun, bebeğe sadece mama gitsin.
 

Öte yandan gazlı bebeklerin stresli ailelerde daha çok görüldüğüne dair araştırmalar var. Bebeği mümkün olduğunca rahat, sakin ve gürültüsüz bir ortamda bulundurun.
Biberonla beslenen bebeklerde gaz sancıları daha sık görülür. Hızlı emen iştahlı bebekler daha fazla hava yuttuğundan bunlarda gaz sancısı daha fazla görülür. Bebeği mümkün olduğunca sessiz bir ortamda sakin emzirmeyi deneyin.
 

Bebeği ağladığı zaman kucağınıza alarak yalnız olmadığını hissettirin. Bebeği daha sık beslemek ve emzik kullanmak da denenebilir. Emme ile bebeğin gaz çıkarması kolaylaşabilir. Yine bebeğinizin karnına ılık havlu (yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat edin) koymak ve yüzüstü yatırarak sırt ve belini okşayarak masaj yapmak yararlı olur.
Bütün bu uygulamaların dışında bir doktora başvurarak ilaç tedavisi de uygulanabilir.


 

Reklamlar

Tüm hakları saklıdır © 2006 - 2011 WebKadin.ComHaber Haber Web Stats